Kwartet Śląski laureatem Gramophone Classical Music Awards 2017
Miejsce - szczegóły poniżej
środa
13 września 2017

Kwartet Śląski został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej, Gramophone Classical Music Awards 2017. Muzycy zostali wyróżnieni w kategorii muzyki kameralnej za płytę z utworami Grażyny Bacewicz. O przyznaniu nagrody poinformował Instytut Adama Mickiewicza, państwowa instytucja kultury, która wspierała wydanie płyty w brytyjskiej wytwórni Chandos w ramach programu Polska Music. 


Uroczysta gala, podczas której wśród zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybrany zostanie także laureat nagrody głównej, odbędzie się 13 września w Londynie.


Album ,,Grażyna Bacewicz. Kwartety smyczkowe I-VII" został wydany w ubiegłym roku i szybko znalazł uznanie krytyków, wygrywając m.in. polskie nagrody "Fryderyków". BBC Magazine przyznał mu maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, a utwory Bacewicz znalazły się wśród najczęściej nadawanej muzyki klasycznej w brytyjskich stacjach radiowych.


Magazyn ,,Gramophone", współorganizator konkursu, podkreślał w recenzji, że po słuchaniu Bacewicz w wykonaniu Kwartetu Śląskiego ,,trudno nie przekonać się do tego, że to dzieła, które mogą być prezentowane obok cykli kwartetów smyczkowych napisanych przez Tipetta, Brittena, Szostakowicza i Bartoka".

 

Nagrodzona  płyta "Grażyna Bacewicz. Kwartety smyczkowe I-VII" jest pierwszym albumem Kwartetu Śląskiego wydanym we w wydawnictwie Chandos. W przeszłości za sprawą współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, wytwórnia publikowała również nagrania najlepszej polskiej muzyki symfonicznej i kameralnej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Andrzeja Panufnika.


W rozmowie z PAP Arkadiusz Kubica zdradził, że Kwartet Śląski pracuje już z wytwórnią Chandos nad kolejną płytą z muzyką Bacewicz, na której znajdą się dwa kwintety z Wojciechem Świtałą, a także kwartet skrzypcowy i wiolonczelowy nagrany przez Polish Cello Quartet. ,,To będzie taki mały rarytasik" - zapowiedział.

 
W przeszłości Gramophonami, które uznawane są za Oscary świata muzyki klasycznej, nagradzani byli m.in. Piotr Anderszewski (2015) i polsko-kanadyjski pianista Jan Miłosz Lisiecki (2013).

 

 

 

 

wstecz
Biuletyn Informacji Publicznej