Aktualności

03-12-2020

Wystawa Bożonarodzeniowa


Dwie górne półki prezentują ozdobne wydania kolęd i innych pieśni świątecznych. Oglądać można kolorowe okładki muzycznych wydawnictw wydrukowanych w krakowskiej oficynie S. A. Krzyżanowski. Pięknie wygląda okładka Zbioru kolęd Wincentego Richlinga. Jeszcze lepiej chyba prezentuje się Nowa Kolenda z muzyką Michała Świerzyńskiego do słów Władysława Bełzy.

Na uwagę zasługuje też na pewno wydana w Częstochowie w 1895 roku kantyczka Pastorałki i kolendy z wytłoczoną na oprawie bożonarodzeniową szopką. Na wystawie odnajdziemy również wydany na początku XX wieku niemiecki album z pieśniami na Adwent, Boże Narodzenie, Sylwestra i Nowy Rok. Ujmującym dodatkiem jest świąteczna korespondencja adresowana do Władysławy Markiewiczówny. Nadawcą dwóch bożonarodzeniowych kartek jest sam Michał Spisak.

Poniżej zobaczymy świąteczne utwory twórców śląskich. Inicjator powstania na naszej Uczelni Wydziału Jazzu Zbigniew Kalemba, zainspirowany bożonarodzeniową atmosferą, napisał Świąteczną cha-chę. Na temat popularnej kolędy Jezus malusieńki pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego kompozytor Jan Sztwiertnia napisał Preludium i fugę. Do autografu tego utworu dołączyliśmy małą kolekcję prywatnych zdjęć muzyka z narciarskiego wypadu w góry. Na samym dole gabloty znajdziemy wydanie Gwiazdki autorstwa Stefana Ślązaka – zasłużonego organizatora życia muzycznego Górnego Śląska, dyrygenta chóru „Ogniwo”. Umieszczony na wystawie egzemplarz utworu zawiera podpis autora złożony w Boże Narodzenie 1935 roku. Obok znajduje się niemal stuletni zbiór Kolędy górnośląskie Hermana Dónaja z kolekcją melodii i opisami wielu świątecznych zwyczajów.

 


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach