Aktualności

21-05-2019

Noc Muzeów 2019 z Biblioteką - podsumowanie


Zbliżające się wielkimi krokami jesienne obchody 90 rocznicy założenia Akademii Muzycznej w Katowicach już teraz dały Bibliotece Głównej pretekst do zaprezentowania własnej kolekcji zbiorów związanych ściśle z historią tej Uczelni. Wystawa prezentowana była w ramach obchodzonej przez placówki kulturalne w całej Polsce Nocy Muzeów. Z tej okazji nasza Biblioteka otworzyła podwoje o bardzo nietypowej dla siebie porze już po raz dziewiąty! 

W sobotni wieczór 18 maja do bibliotecznej czytelni przychodzić można było od 18:00. Przygotowania do Nocy Muzeów trwały już od trzech tygodni. Prowadzony przez Hannę Bias zespół bibliotekarzy złożony z Jolanty Koryckiej, Marty Kurowskiej i Barnaby Matusza umożliwił gościom Biblioteki  dostęp do rzadko prezentowanych zbiorów przechowywanych na co dzień zarówno w bibliotecznym magazynie, jak i działającym przy Bibliotece Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej. Posługując się gromadzonymi przez dziesięciolecia pamiątkami, przypomnieliśmy najważniejsze postaci z dziejów Akademii. Była okazja wspominać założycieli Szkoły - Witolda Friemanna, Adama Mitschę i Faustyna Kulczyckiego. Można było zagłębić się w chętnie wymienianą między nimi korespondencję. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty pamiętające czasy, kiedy w okresie trwania II wojny światowej w Akademii niemieccy okupanci zorganizowali własną uczelnię muzyczną. Część z tych rzeczy „ozdobiona” została wtedy złowieszczą swastyką. Spojrzenia przyciągały też osobiste drobiazgi należące kiedyś do Ludomira Różyckiego i Grzegorza Fitelberga związanych krótko z Uczelnią w trudnych latach powojennych. Nie mogło zabraknąć również pokaźnej liczby muzycznych rękopisów najsłynniejszych kompozytorów zaliczanych tradycyjnie w skład śląskiej szkoły kompozytorskiej. Wystarczy wspomnieć, że eksponowaliśmy autografy Siwej mgły Kilara i awangardowego 1+1+1+1 Szalonka. Respekt budzą też zawsze przy takich okazjach dokumenty przywołujące na myśl dzieje Katedry Fortepianu z jej wybitnymi pedagogami - Wandą Chmielowską, Władysławą Markiewiczówną i Andrzejem Jasińskim oraz ich uczniami, m.in. Krystianem Zimermanem, mogącymi poszczycić się wielkimi sukcesami odniesionymi w Konkursie Chopinowskim. 

W rolę przewodników po wystawie wcieliła się przygotowująca ją czwórka bibliotekarzy. Opiekuni ekspozycji nie uchylali się od odpowiedzi na pytania - dla zwiedzających była to więc świetna okazja do uzupełnienia informacji o historii życia muzycznego na Górnym Śląsku, ale też do poszerzenia ogólnej wiedzy o muzyce. W zależności od wytrwałości gości obejrzenie wszystkich przygotowanych materiałów mogło potrwać nawet godzinę!  

Wystawę zobaczyło około 70 odwiedzających. Wielu z nich zdecydowało się wpaść do nas z wizytą po wysłuchaniu w Sali Koncertowej specjalnego nocnego występu Akademickiej Orkiestry Barokowej. Niektórzy zainteresowani byli również koncertami organowymi i zwiedzaniem Muzeum Organów. Kilka osób być może pragnęło tylko przeczekać tu szalejącą na zewnątrz burzę - mamy nadzieję, że nie pożałowali podjętej decyzji. Ostatni z gości wychodzili z Czytelni tuż przed 23:00, kiedy wystawa miała już zostać zamknięta. Dziękujemy za wspólne chwile spędzone przy nieodzownym sztucznym oświetleniu i zapraszamy już za rok! 


Biuletyn Informacji Publicznej