Aktualności

17-12-2018

Grudniowa wystawa

Serdecznie zapraszamy na wystawę przedstawiającą zimową aurę oraz bożonarodzeniowy czas. Tym razem zaprezentowano jedne z najcenniejszych, a na pewno najstarszych egzemplarzy z naszej Biblioteki.

 

    Antyfonarz Antiphonarium Iuxta ritum Breviarij Romani […] wydany w Krakowie w 1645 r. - księga liturgiczna Kościoła rzymskokatolickiego zawierająca zbiór antyfon (najstarszych śpiewów liturgicznych). Wybrane strony prezentują antyfony na czas adwentu i Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że egzemplarz ten jest najstarszym woluminem w zbiorach naszej Biblioteki z racji czego przechowywany jest w specjalnym sejfie.

 

    Mszał Rzymski Missale Romano-Bohemicum conformatum […] wydany w Pradze w 1690 r. - najważniejsza księga liturgiczna w Kościele katolickim obrządku rzymskiego. Zawiera teksty stałych i zmiennych części Mszy Świętej ułożone w porządku kolejnych niedziel roku liturgicznego, oraz teksty na uroczystości, święta i wspomnienia świętych. Prezentowana rycina i tekst ukazują narodziny Dzieciątka Jezus. Z uwagi na swą wartość egzemplarz przechowywany jest w sejfie.

 

    Warto zwrócić uwagę na rękopis Wojciecha Kilara - Przygrywka i kolęda na 4 oboje i orkiestrę smyczkową skomponowana w 1972 r. Dzieło dedykowane Ruth i Michałowi Choromańskim powstało rok po eksperymentalnym Upstairs-Downstairs i – jak poprzednia kompozycja – stanowi swego rodzaju studium subtelnie cieniowanych barw klasterowych, wybitnie kontemplacyjne i liryczne.

 

    Skoncentrowano się także na osobie Jana Sztwiertni (1911-1940). Wystawa przedstawia rękopis Preludium na temat kolędy Jezus malusieńki na obój, klarnet i 2 fagoty oraz zdjęcia z szusowania na nartach. Sztwiertnia był pedagogiem, kompozytorem, od 1937 r. studentem Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. W maju 1939 r. odbył się w auli Konserwatorium jego recital złożony z własnych kompozycji. W nagrodę Sztwiertnia otrzymał stypendium na studia muzyczne w Paryżu. Z powodu wybuchu wojny wyjazd nie doszedł do skutku. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Pochodził z Ustronia.

 

    W gablocie także rękopis Fantazji i fugi na organy na temat kolędy Wśród nocnej ciszy op. 12 Jana Gawlasa, zbiór pastorałek i kolęd w czasie świąt Bożego Narodzenia w domach śpiewane z pięknie zdobioną okładką z 1895 r. oraz „zimowe” zdjęcie Zygmunta Folgi (1930-2006) – absolwenta naszej Uczelni, a później pedagoga.


Biuletyn Informacji Publicznej